Dry Ataşehir perde temizliğinde uzman yapısı ile her çeşit perdeyi adresinizden almakta ve temizlenmiş bir şekilde teslim etmektedir. Sizlere bu sayfamızda perde temizliğinde, kullanım aşamasında dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu anlatmaya çalışacağız.

perde temizleme

Perde Yıkamada dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şunlardır:

1. Yıkama, deforme edilmeden yapılmalı, santrifüj veya sıkma yapılmamalıdır.
2. Tüller nemli asılarak ütü ihtiyacı minimuma indirilmelidir.
3. Tüllerde, ütüleme çok dikkatli yapılmalı, kırışıkların açılıp tülün deforme olmasına sebep olunmamalıdır. Bu tüllerde mümkünse hiç ütü kullanılmadan, tül kendiliğinden kuruduktan sonra asılmalıdır.
4. Organze ve 20 denye olarak üretilen tüllerde, ütü yapılırken, buhar ayarı çok iyi kontrol edilmeli ve ılık olarak ütülenmelidir.

KUMAŞ PERDELER İÇİN

1. Kumaşlarda makine ya da elde yıkama yapılmamalı, kumaş kesinlikle kuru temizlemeye gönderilmelidir.
2. Baskı kumaşlarda makinede yıkama yapıldığı taktirde renklerin canlılığını kaybetmemesi için ağartıcı içeren normal deterjanlar kullanılmamalıdır.
3. Kumaş üzerine dökülen sıvılara, emici bir kağıt veya yumuşak bezle en kısa zamanda müdahale edilmelidir. Temizlemede deterjan, renkli sabun,arap sabunu ve leke sökücü maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
4. Kurutma işlemi direkt güneşte veya yüksek ısılı ütüyle yapılmamalıdır.

Polyester perde kumaşlarda maksimum 30 derecede ve narin yıkama programında yıkanmalı ve narin sıkma uygulanmalıdır. Özellikle tül grupları maksimum 600 devirde sıkılmalıdır.
Kırışmaması için kumaşlar çamaşır makinesine katlanarak yıkama torbalarına koyulması ( yıkama torbanız yok ise büyük yastık kılıfı içine koyarak yıkayınız ) ve yıkandığında içinde bekletmeden, nemliyken kornişe asılarak kurutulmalıdır.
Perde iplerinin ucunda veya çamaşır makinesinin içinde kumaşlara zarar verecek herhangi bir sert cisim bulunmamalıdır.
Katlama mekanizmalı perdelerinizi sökmeden önce, çubuklarını varsa boncuk ve diğer aksesuarlarını mutlaka dikkatlice sökmeyi unutmayınız.
Tüller Çok kirlenmişse yıkamadan önce sıcak suda bekletilmesi gerekir.
Eğer tül perdeler fazla kirlenmiş ve he rzamankinden fazla solmuşsa yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 bardak amonyak katıp 2 saat bekletilmeli ve yıkamadan hemen sonra 2 kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.
Renklerin ilk günkü özelliğini koruması için ekru ve kemik rengi de dahil olmak üzere tüm renkli ürünler colormatik deterjanlar ile yıkanmalıdır.
Renklerinin uzun sure kalıcı olması ve kumaşların yıpranmaması için perdeleri doğrudan güneş ışığından koruyan güneşlik, stor veya güneş kırıcı perdeler kullanılmalıdır.
Perdelerin yaklaşık 3 er aylık periyotlarla yıkanması doğal renk ve görünümünün korunması açısından gereklidir.
Perdelerin kirlenmemesi ve sağlığınız için lütfen salon veya odalarınızda sigara içmeyin.